Kozmetika

DETI & SPF – Ako chrániť deti pred slnkom?

Leto je už naozaj v plnom prúde. Určite ste venovali nejednu myšlienku výberu vhodného opaľovacieho krému (resp. lepšie povedané krému s ochranným faktorom) pre Vaše dieťatko. Z každej strany sa na Vás hrnú zaručene osvedčené typy na ten naj- ako je to ale z pohľadu dermatovenerológa?

Kvalitny opalovaci krem pre deti | Welcomebaby.sk

Začneme najmenšími drobcami. Bábätká do 6 mesiacov nemajú na slnku naozaj čo hľadať. Ich kožička je jemná, citlivá, melanín v koži zodpovedný o.i. aj za prirodzenú fotoprotekciu ešte nie je ustálený. Mali by byť stále v tieni – počas najexponovanejších hodín od 10  -16. hod. najlepšie doma, neskôr v tieni, v kočíku chránené strieškou a slnečníkom. Opakovane apelujem – hlavne žiadna plienka cez kočík! Dieťatko si nechcete predsa uvariť…

Staršie detičky by sa mali tiež vyhýbať slnku, dieťa do 3 rokov by sa nemalo vôbec tzv. opaľovať. Hry by mali prebiehať prednostne v tieni a mimo najslnečnejších hodín. Od 6 mesiacov však môžeme siahnuť aj po kréme s ochranným faktorom. Aj v našich končinách by ste mali vždy voliť minimálne 30-ku, u detí 50-ku.

Krémy delíme na tie s minerálnym filtrom a na tie s filtrami chemickými. Oba typy sú zdraviu nezávadné. U najmenších detičiek (cca do 2 – 3 rokov) preferujeme filtre minerálne, pretože majú menej alergizujúci potenciál a bývajú lepšie tolerované. Pri kúpe každého nového produktu nezabudnite najprv na malý test. Krém nanesieme na malý kúsok kože a čakáme na prípadnú reakciu (do 48h).

Detsky palovaci krem la roche posay | Welcomebaby.sk

U starších detí, ktoré sú aktívnejšie alebo pri pobyte pri mori volíme vodeodolné textúry. Ani pri týchto však nezabudnime reaplikovať krém každé 2-3 hodiny. Okuliariky a pokrývka hlavy by mali byť tiež samozrejmosť (aj na Slovensku).

Ja osobne volím (a odporúčam) radšej overené značky z lekárne, ktoré majú účinnosť potvrdenú početnými klinickými štúdiami a garantujú, že faktor napísaný na obale je skutočne obsiahnutý aj v kréme.

 

S láskou Romana

 

Text napísala Karolína Baumgartner