Cestovanie

Kam s deťmi na výlet? Ostrov Cyprus a moje odporúčania

Kam s deťmi na výlet? Ostrov Cyprus a moje odporúčania | Welcome Baby

Ahojte, dievčatá. Pripravila som pre vás cestovateľskú tému. Mnoho z nás rozmýšľa, kde sa dá kúpať ešte aj v októbri? Kde je o takomto čase ešte teplo? A do akých destinácií sa dostaneme počas krátkeho letu?

Ostrov Cyprus

Chodíme sem často. Vedeli ste, že po Sicílii a Sardínii je Cyprus tretím najväčším ostrovom Stredozemného mora? A že tu slnko svieti 320 dní v roku?

Tento ostrov navštevujem s mužom a s dcérou často, pretože sa tu môžem kúpať ešte aj v októbri a novembri. Pomerne často navštevujem aj kamarátku Petru, ktorá žije v Paphose (Pafos) s jej mužom a dieťaťom.

Ďalšia moja kamarátka a susedka, Paulína z Holíča, sa na Cypre vydala. A ďalšia si tu kúpila maličký bytík.

Letenky za babku

Ryanair letia z Bratislavy do mesta Paphos aj dvakrát do týždňa. Dni letov sa pritom menia v závislosti od leta a zimy. Ak by ste chceli ísť napríklad do Larnaky, letí sa z Viedne.

Keď som študovala, počas vysokej školy som na Cypre brigádovala. Nikdy by mi nenapadlo, že práve na tento ostrov sa budem rada vracať.

Môj tip: Kúpte si letenky v predstihu za lacný peniaz.

Obľúbené hotely

Mojím obľúbeným hotelom je hotel Constantinos v Protarase, ktorý je priamo na pláži a je cenovo dostupný. Druhý obľúbený, ale drahý, je Sunrise Pearl v Protarase.

A prečo Protaras? Pláž v Protarase je jedna z najkrajších. Čistý biely piesok a priezračná voda.

Navyše, je tu kopec možností. Pre deti ihriská, pre nás bary, reštaurácie, vodné športy. Protaras má veľmi dlhú promenádu pri mori, z jedného konca vidíte až na druhý. Na konci je pláž Fig Tree Bay. Ide o piesočný oblúk. Je tu tiež hotel s domčekovými apartmánmi, ale vnútri som nebola.

Kam s deťmi na výlet? Ostrov Cyprus a moje odporúčania - Pláž Protaras | Welcome Baby

 

Obľúbené pláže

Na Cypre isto pozrite Nissi Beach (za mňa ale nič také extra, ako sa na každom blogu píše, preplnená pláž hlava na hlave, plná ľudí). Ale za to má krásne priezračné more s plytkou vodou.

Moja veľmi obľúbená pláž je Ayia Thekla. More je tu kľudné, dá sa sem prísť autom a pláž pokrýva zlatistý piesok. Ayia Thekla je pre ľudí, ktorí neradi navštevujú preplnené pláže. Vhodná pre rodiny s deťmi.

Cyprus je ostrov Bohyne lásky Afrodity, a preto nezabudnite na Afroditine skaly. Legenda hovorí, že ten, kto obopláva Afroditinu skalu, zostane navždy krásny. Ja som tak urobila. ????

 

Kam s deťmi na výlet, ostrov Cyprus a moje odporúčania - Afroditine Skaly | Welcome Baby

 

Lara bay pláž som navštívila tiež. Dostanete sa tam autom, no prístupová cesta je prašná, kamenistá a celkovo náročnejšia. Nie sú tam žiadne bary, lehátka, nič. Iba čisto príroda. Je to pekná piesková pláž, kde je pokoj, takmer žiadny turista. Ak zájdete po trase ďalej, objavíte reštauráciu. Určite to stojí za výlet.

Žiadne foto som neupravovala. Sú také, aké som ich vyfotila foťákom.

 

Kam s deťmi na výlet, ostrov Cyprus a moje odporúčania - Lara Bay pláž | Welcome Baby

 

Pekný plážový bar v Paphose s kamienkovou plážou sa volá Sea you bar. Lehátka so slnečníkmi sa platia, ale je tam čisté more. Navštevujeme pomerne často.

 

Kam s deťmi na výlet, ostrov Cyprus a moje odporúčania - Sea You Bar Cyprus | Welcome Baby

 

 

Reštauráciu, ktorú určite navštívte, volá sa Ocean Basket v Paphose. Odporúčam, výborne tam varia!

Ďalším zaujímavým miestom je Larnaka. Má pešiu zónu popri pláži. Tiež sme ju navštívili. Nájdete tu Mackenzie beach, tmavú piesočnatú pláž. Nad hlavou vám prelietavajú lietadlá. Nachádza sa pri letisku.

Môj tip: Neverte fotografiám, ktoré nájdete na internete. Sú viac zosvetlené, ako v skutočnosti. Je to mestská šedá pláž s pieskom a plytkou vodou. Nie je tam žiadna príroda.

Zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť

Pri letisku v Larnake nájdete aj Soľné jazero. To som ešte nenavštívila, ale urobím tak nabudúce. ????

Kam s deťmi: Pre deti je na Cypre v okolí Paphosu zoologická záhrada. Rátajte s troma hodinkami prehliadky. Jednu hodinu trvá vtáčia šou a nachádza sa tam aj veľké ihrisko pre deti. Zo zvierat tam uvidíte slony, žirafy, tigre, levy a veľa tiav. Vstupné do Zoo je drahšie.

S deťmi navštívte aj Camel Park Mazotos.

Cosmo bowling v Paphose, ktorý je pre deti ako stvorený na hranie, pričom dospelí si tam môžu zahrať bowling.

Pre staršie detičky od 4 rokov je vhodný Masterland v Limassole. Je to krajina povolaní, v ktorej si každé dieťa môže skúsiť, čím by sa rado stalo.

Pre mladých, ktorí radi žúrujú a chcú zažiť večer plno zábavy, odporúčam Ayia Napa.

Hory a vodopády

Cyprus má aj hory a vodopády. Najznámejšie hory sú Troodos. Celodenná túra ako vyšitá. A je tam zima.

“Doxa soi o Theos” znamená “vďaka Ti, Bože” a volá sa tak preto, lebo celú cestu si práve túto vetu hovoríš počas cesty hore. A takisto, akonáhle vystúpiš na vrchol.

Ďalšie tipy

  • Limassol má pekný prístav a centrum.
  • Nikóziu oddeľuje demilitarizovaná línia, ktorú strážia vojaci.
  • Famagusta má nádhernú katedrálu sv. Mikuláša, ktorá je prerobená na mešitu.

A čo treba vedieť?

  • Cyprus je rozdelený na grécku a tureckú časť. Nebojte sa ísť do tureckej časti. Na severnú časť domáci Cyperčania nechodia, a to kvôli zlým vzťahom z minulosti.
  • Na Cyprus cestujte v mesiacoch apríl, máj, jún, september, október. November zvykne trochu popršať, ale teploty sú stále cez deň okolo 25 stupňov.
  • Slniečko svieti na Cypre 320 dní v roku.
  • Ak nie ste milovníci mačiek, sklamem vás. V reštauráciách sa vám budú obtierať okolo nôh a sčasti aj pri bazéne či návšteve pamiatok.
  • Vinári si tu tiež prídu na svoje. Nájdete tu rôzne pivničky domácich vinárov.

 

A čo sa na Cypre páči vám? ????