Móda

Nechajte deti aj nudiť sa!

kreativne deti | Welcomebaby.sk

Áno, je to tak. Deti by sa mali vedieť, nudiť sa. Nie ste zlý rodič len preto, že ste nenaplánovali výlet alebo že neviete hrať tenis. Nuda deti učí, aby si vedeli urobiť svoj program.

Viete, nemusí vás hneď chytiť vnútorný stres a výčitky, že treba deťom vyrobiť plán. Uvoľnite sa. A už vonkoncom nerobte dieťaťu celodennú animátorku! Ja svojmu dieťaťu vytváram len kreatívny program a chodíme na prechádzky. Naučila som sa, nemíňať svoj všetok voľný čas na to, aby som zaplnila detský voľný čas.

Radšej pomenej! Raz sa mi stalo, že som naplánovala v jeden deň ihrisko, prírodu, zmrzlinu. A viete čo? Bola som viac vystresovaná z toho, že som skoro nič nestihla. Naučila som sa, že zážitky treba dávkovať a maličkosti si treba vychutnať.

Aj pediatri a psychológovia radia, aby sme nedávali deťom stále úlohy, pretože si nikdy poriadne neoddýchnu. Všimla som si, že dnešné deti sú zvyknuté, že im stále niekto vytvára program a v konečnom výsledku sa nevedia zabaviť samy a vytráca sa ich vlastná kreativita a iniciatíva. Doprajte im rozvíjať úsudok a svoju organizáciu v priestore. A verte mi, ak venujete celý svoj voľný čas tomu, aby ste bavili svoje dieťa, nikdy sa to samo nenaučí.

Úlohou rodiča je, pripraviť dieťa na to, aby bolo samostatné a našlo v spoločnosti svoje miesto.