Móda

Ako sa starať o detské oblečenie a zapojiť aj deti?

Detske stylove oblecenie | Welcomebaby.sk

Ak chcete, aby detské oblečenie vydržalo čo najdlhšie, je nevyhnutné, aby ste sa oň dôkladne starali. Väčšie deti vám s touto činnosťou môžu dokonca pomôcť a postupne sa v skladaní, odkladaní a triedení vecí stále viac osamostatňovať. Tým ich nenaučíte len základným návykom, ktoré sa týkajú starostlivosti o detskú módu, ale svoje oblečenie si budú vážiť a budú vedieť, že sa oň musia dostatočne starať.

Byť čistotný a usporiadaný by sme sa mali učiť už od detstva. Čím skôr to naučíte svoje deti, tým lepšie a jednoduchšie bude neskôr upratovanie. A skvelým spôsobom ako začať, je naučiť dieťa napríklad starostlivosti o svoje oblečenie.

 

Cistote naucme deti uz od detstva | Welcomebaby.sk

Miesto, kde veci odložíte a ako ich skladať

Základom organizovaného bytu, skrine, stola, zásuviek, poličiek alebo iného priestoru je to, že každá vec má svoje miesto. Ak ju vždy vrátite tam, kam patrí, neporiadku sa naozaj vyhnete.

Povedzme si úprimne v detskej izbe to občas vyzerá ako po výbuchu. Oblečenie sa váľa po podlahe, stolička ledva zvláda záťaž a z postele visia rukávy z tričiek či nohy z nohavíc. V prvom rade by preto v izbe nemala chýbať šatníková skriňa s poličkami, zásuvkami a závesnou tyčou. Väčšinou tieto tri možnosti majú trojdverové detské šatníky. Presvedčiť sa o tom môžete vo vyhľadávači nábytku Biano, kde šatníky pre deti nájdete rýchlo, jednoducho a hlavne podľa vlastných kritérií.

Skladanie a triedenie veci | Welcomebaby.sk

Skladacie a vešacie lekcie

Ktoré detské oblečenie skladať, a ktoré vešať, rozdeľujte rovnako ako vlastné kúsky. Chlapčenské košele, dievčenské šaty či nohavice s pukmi môžete vešať. Trička, bodýčka, svetre, tielka, dupačky, skladajte.

Metóda KonMari

Určite ste už počuli o odborníčke na poriadok a organizáciu domácnosti – Marie Kondo. Na internete nájdete mnoho článkov, návodov, videí, ale napríklad aj seriál s Marie na Netflixe.

Základy si teraz nebudeme vysvetľovať, poďme rovno k veci. Jej tajomstvo tkvie v skladaní oblečenia do malých obdĺžnikov. Potom ich môžete zvislo ukladať za sebou, čím získavate väčší prehľad a hneď na prvý pohľad viete, čo kde je. Toto sa vám oplatí najmä pri malých kúskoch, ktoré vo veľkej hromade nájdete len ťažko, prípadne sa na vás celá kopa detského oblečenia zrúti.

 1. Obe strany oblečenia zložte dovnútra a vytvorte dlhý obdĺžnik
 2. Dlhý obdĺžnik preložte na polovicu
 3. Polovicu zložte na polovicu ešte raz
 4. Zloženú vec vložte do zásuvky alebo na poličku vždy zvislo 

  A čo všetko v šatníku vešať?

  Ak sa pýtate, ako deti naučiť vešať oblečenie, zahrajte si hru. Najprv im vysvetlite, čo a ako sa vešia a potom si spravte preteky. Ten, kto bude prvý, získa špeciálnu cenu.

  Deti musia pochopiť, že všetko má svoje miesto. Skvelým spôsobom, ako začať so správnymi návykmi, je vyfotografovať každú položku a spraviť si nástenku poriadku. Použiť môžete aj dvere šatníkovej skrine.

  Minimalisticky satnik | Welcomebaby.sk

  Prečo by mali deti vedieť ukladať svoje oblečenie

  • pochopia, že všetko má svoje miesto
  • uvedomia si, že oblečenie je osobný predmet
  • naučia sa starať o svoje veci
  • budú vedieť, že oblečenie sa môže rýchlo poničiť, ak sa oň nestarajúDievcensky satnik | Welcomebaby.sk                  Chlapcensky satnik | Welcomebaby.sk

   

  Ako oblečenie triediť pred praním

  Deti bývajú chaotické, rady sa váľajú, všetko chytajú. Najčastejšie to schytá oblečenie.

  Keď už vaše dieťa vie ako oblečenie skladať, môže vám pomôcť aj s triedením bielizne. Stačí zľahka: oddeliť tričká od spodného prádla či džínsy od pyžamka, zablatené kúsky od menej špinavých.

  Efektívne a nenáročné triedenie

  • zoraďte oblečenie na hromady podľa farieb – biele, čierne, svetlé, farebné
  • všetko biele oblečenie (aj tielka a spodnú bielizeň) môžete prať spolu
  • námornícku modrú a čiernu perte spolu
  • pastelové farby sa tiež perú spolu
  • denim odporúčame prať oddelene

  Veľa napovie aj štítok

  Vždy aspoň v rýchlosti skontrolujte štítky na oblečení. Okrem základných informácií občas štítok obsahuje aj špeciálne informácie ako „vyperte s rovnakými farbami“ alebo „obráťte naruby“. Dodržiavanie týchto pokynov pomáha, aby detské oblečenie vyzeralo dlhší čas ako nové.

  Niektoré z odevov je možné prať iba ručne. Na to dajte pozor a naozaj perte len v rukách. Prípadne vám pomôžu aj v čistiarni.

  Pranie detskych veci | Welcomebaby.sk

   

  Článok „Ako upratať detské oblečenie v šatníku“ nájdete tu: https://www.domium.sk/2020/09/detske-oblecenie-v-satniku/